Firewall sprzętowy - Filtering URL - klasy UTM - Witaj na STORMSHIELD.PL

Aktualności

Wielki atak ransomware. Zagrożone są miliony danych klientów firmy ubezpieczeniowej!

2018-06-15

Południowoafrykańska firma ubezpieczeniowa Liberty Holdings padła ofiarą cyberataku. Szacuje się, że poufne dane osobowe milionów klientów, w tym tych klasy premium, może zostać ujawnionych. Jak wskazuje Piotr Zielaskiewicz, product manager Stormshield, ataku ransomware można było uniknąć, wdrażając do organizacji rozwiązania bezpieczeństwa Next-Gen UTM Firewall.

W miniony weekend przedstawiciele firmy Liberty Holdings ogłosili, że cyberprzestępcy przejęli 40 terabajtów poufnych danych klientów ubezpieczyciela i zażądali okupu za ich przywrócenie. Jak informują dziennikarze Sunday Times, zespoły ds. bezpieczeństwa firmy do tej pory nie wiedzą, jak doszło do zhakowania ich serwera pocztowego. Liberty Holdings w swoim oficjalnym komunikacie prasowym zapewnia, że zostały podjęte natychmiastowe kroki w celu zabezpieczenia systemów komputerowych firmy. Ubezpieczyciel ogłosił również, że nie zrobi żadnych ustępstw wobec hakerów. Tym samym uspokoił swoich klientów, że nie ucierpią z powodu cyberataku. Innego zdania jest Jacques van Heerden, ekspert w dziedzinie cyberprzestępczości z Afryki Południowej, który uważa, że mieszkańcy RPA „powinni być przerażeni" możliwością wycieku danych. Jak zauważa Piotr Zielaskiewicz, product manager z firmy Stormshield, firmy specjalizującej się w zabezpieczeniach styku sieci firmowych z Internetem, oprócz ogromnych strat finansowych związanych z potencjalnymi pozwami klientów oraz naruszeniem tamtejszej ustawy o ochronie danych osobowych (POPI), atak naraził firmę na ogromną stratę reputacji i zaufania.

- W RPA odnotowano w ostatnim czasie niepokojąco dużą liczbę przypadków naruszenia danych. Oprócz Liberty Holdings, takie sytuacje dotknęły m.in. firmę Master Deeds, Facebook oraz ViewFine. Można było ich uniknąć wdrażając odpowiednie systemy i urządzenia chroniące m.in. przed zagrożeniami szyfrującymi. Oprócz backupu danych, najbardziej podstawowym rozwiązaniem bezpieczeństwa jest Next-Gen UTM Firewall. Dzięki wbudowanemu silnikowi antywirusowemu pozwala zweryfikować, czy pobierane pliki nie zawierają szkodliwego oprogramowania, w tym ransomware. Dodatkowo, system IPS blokuje próby wykorzystania luk i podatności w oprogramowaniu, a sandboxing chmurowy chroni firmowe sieci i dane zgromadzone na komputerach – komentuje Piotr Zielaskiewicz.

Gwałtowny wzrost liczby ataków ransomware

Najnowszy raport Global Threat Intelligence Report NTT Security 2018 wydany przez Dimension Data wykazał gwałtowny wzrost liczby ataków ransomware w porównaniu do ubiegłego roku. Jak zauważają eksperci, liczba incydentów dotyczących przedsiębiorstw wzrosła globalnie aż o 10%. Warto wspomnieć o ataku, który miał miejsce ponad miesiąc temu. Dobrze znane złośliwe oprogramowanie Wannacry wówczas zaatakowało amerykańską szkołę Leominster. Niestety, pomimo opłacenia okupu cyberprzestępcom, nie udało się odzyskać zaszyfrowanych danych.

Aby przeciwdziałać ransomware i innym naruszeniom bezpieczeństwa danych, należy wdrożyć najnowocześniejsze technologie zabezpieczeń prewencyjnych oraz, w przypadku ataku, pod żadnym pozorem nie płacić cyberprzestępcom okupu. Przypadek szkoły z Leominster pokazuje, że nie warto decydować się na taki krok. Być może ten przypadek okaże się cenną lekcją dla Liberty Holdings oraz przedsiębiorców, którzy w przyszłości mogą stawić czoła ransomware – podsumowuje Zielaskiewicz.

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji?

Zadzwoń do nas: 32 793 11 00

lub napisz do nas: kontakt@stormshield.pl

 


 

Wersja testowa

Sprawdź rozwiązania STORMSHIELD w swojej firmie i zamów bezpłatne urządzenie do testów.
 

Testuj

 


 

Materiały do pobrania

Folder STORMSHIELD

STORMSHIELD vs. RODO

STORMSHIELD Okiem Managera 

Breach Fighter STORMSHIELD

Centralne Zarządzanie STORMSHIELD

Test SN210W w IT Professional

Case Study

UTM w administracji

Instal Kraków Case Study

PUP Powiat Nowosądecki Case Study

 


 

Bezpłatne eKonferencje STORMSHIELD

Chcesz poznać rozwiązania STORMSHIELD? Zapraszamy na eKonferencje on-line.

Bez wyjazdów, bez kosztów, wystarczy komputer z dostępem do Internetu

Najbliższa eKonferencja STORMSHIELD:

18 czerwca 2019 r., na Twoim komputerze
Szybki kontakt:
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o naszych produktach

Podaj swój adres e-mail
Realizacja: Agencja WMC